Dlaczego się łysieje?

Okazuje się, że łysienie wcale nie jest domeną mężczyzn. Oczywiście, przypadłość ta dotyka ich w największej ilości przypadków – uznaje się, że proces nadmiernego wypadania włosów rozpoczyna się aż u 85% mężczyzn po 5 roku życia, jednak warto zaznaczyć, że łysienie może być bolączką także kobiet, młodzieży a nawet dzieci. Istnieje wiele przyczyn, poprzez które pacjent zauważa nadmierne wypadanie włosów.

 

Rodzaje łysienia

 

Najczęściej diagnozowane jest łysienie androgenowe, które spotka w największej ilości mężczyzn. Jego przyczyną jest w tym przypadku dysfunkcja testosteronu – organizm wraz z rozpoczętym procesem starzenia wytwarza coraz mniejszą ilość tego hormonu i zastępuje do niekorzystną pochodną. To właśnie ona niszczy mieszki włosowe, spowalnia wzrost włosów i niszczy je w sposób nieodwracalny. Leczenie łysienia przebiega tutaj jedynie na zahamowaniu dalszego przebiegu choroby jednak utracone włosy już nie odrastają. Bardzo często, jedyną możliwością odzyskania włosów jest ich przeszczep.

Kolejnym rodzajem łysienia, które nader często diagnozowane jest w gabinetach dermatologicznych jest łysienie plackowate. Wpływ na rozwój tego schorzenia ma tutaj stan zapalny, który atakuje mieszki włosowe, prowadząc do ich kurczenia. Charakterystyczne dla łysienia tego rodzaju jest samo wypadanie włosów. To przebiega nagle jednak włosy nie wypadają z obszaru całej skóry głowy a tylko w pojedynczych ogniskach.

Dobrą informacją jest fakt, iż łysienie plackowate jest wyleczalne a włosy mogą odrosnąć. Inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Okazuje się, że za olbrzymią ilość przypadków wypadania włosów w nadmiernej ilości są po prostu uwarunkowania genetyczne – jeśli Twój ojciec borykał się z łysiną to jest wielce prawdopodobne, że i ty stracisz włosy.

Sprawdź także: Jakie są objawy egzemy

Kolejną przyczyną są zaburzenia gospodarki hormonalnej – kwestia ta dotyczy przede wszystkim kobiet. Przebyta ciąża, menopauza czy stosowana antykoncepcja nie wpływa korzystnie na stan włosów. Leczenie wypadania włosów może być również konieczne z powodu destrukcyjnego działania samego pacjenta.

Wpływ może mieć tutaj zła dieta, stosowanie używek, takich jak alkohol w nadmiarze czy nałóg tytoniowy, nieodpowiednie warunki środowiskowe bądź źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

Spora liczba pacjentów nie stosuje również dobrych nawyków patrząc na kwestie dbania o włosy – często dochodzi do urazów mechanicznych w skutek nazbyt częstego stosowania nieodpowiednio dobranego do rodzaju włosów grzebienia czy układania fryzur lokówką, suszarką oraz prostownicą.

Pamiętajmy, że chociaż większość procesów łysienia skóry głowy można powstrzymać to odrost włosów może trwać nawet kilka lat. Nie zawsze struktura „nowych” włosów będzie też tak dobra jak tych, które wypadły.

Źródła:

Comments are closed.