Jak objawia się salmonella

Salmonelloza to choroba zakaźna wywoływana przez pałeczki gram-ujemne bakterii o nazwie Salmonella. Do zakażenia może dojść na skutek nieodpowiednio przygotowywanych pokarmów – zarówno w domu, w restauracji, jak i zakładach zbiorowego żywienia. Stąd też nigdy nie można w pełni wykluczyć zakażenia, nawet pomimo stosowania środków ostrożności podczas przygotowywania posiłków w domu.

Salmonella – sposoby zakażenia

Salmonella to bakteria, która występuje powszechnie w odchodach skażonych zwierząt oraz wszelkich produktach pochodzenia zwierzęcego. Najgroźniejsza jest Salmonella w jajku, choć bakterie namnażają się nie tyle wewnątrz jaja, co na jego skorupce. Skorupka jaja może być pokryta koloniami bakterii w wyniku zanieczyszczenia kałowego. Ze skorupki podczas spożywania surowych jaj bakterie mogą przenieść się dopiero do wnętrza jaja i wywołać zakażenie.

Zakazić się salmonellą możemy spożywając niepoddane obróbce termicznej, nieprzebadane dokładnie mięso, jaja, które nie zostały dobrze wyjałowione, czy pijąc mleko niewiadomego pochodzenia. Najbardziej groźne dla zdrowia są produkty zawierające surowe jaja, ponieważ mięso przed spożyciem zwykle poddaje się obróbce termicznej, a mleko – pasteryzuje się.

Objawy salmonelli

Objawy salmonelli występują dość nagle po zjedzeniu zakażonego produktu – około 8-36 godzin. Ze względu na ten kilkugodzinny okres inkubacji trudno jest zwykle jednoznacznie określić, co było powodem zakażenia.

Salmonella u dzieci objawia się podobnie jak u dorosłych. Chorzy skarżą się na silne bóle brzucha, wodniste i częste biegunki, wymioty. Często występują bóle głowy oraz gorączka. To objawy typowe dla postaci żołądkowo-jelitowej. Postać septyczna choroby daje objawy o charakterze sepsy, natomiast postać narządowa pojawia się jako zapalenie narządu lub układu narządów zaatakowanych przez bakterie, które wraz z krwią dostały się do konkretnego organu. Objawy żołądkowo-jelitowe trwają zwykle około 1-2 dni, są dość ciężkie dla chorego i niestety mogą skutkować odwodnieniem, dlatego ważna jest szybka reakcja.

Profilaktyka zakażenia Salmonellą

W przypadku przyrządzania posiłków w domu, bardzo ważne jest dbanie o higienę osobistą i przestrzeganie higieny w kuchni. Deski do krojenia, mające styczność z mięsem, nie powinny być używane do krojenia surowych warzyw i owoców. Mięso zawsze należy poddawać dokładnej obróbce termicznej, a jaja wyparzać we wrzątku przed użyciem lub naświetlać w specjalnym urządzaniu do dezynfekcji jaj. Ścisła higiena dłoni jest bardzo ważna – nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w zakładach przemysłu spożywczego. Osoby chore na salmonellozę lub będące nosicielami (te, które przebyły chorobę przynajmniej raz w życiu) nie powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Postępowanie w przypadku zakażenia

Osoba, u której występują objawy zakażenia Salmonellą, powinny jak najszybciej udać się do szpitala w celu pobrania wymazu kałowego i jednoznacznego potwierdzenia diagnozy. Jeśli chory pracuje w zakładzie mającym styczność z żywnością, konieczne jest poinformowanie przez lekarza prowadzącego stacji sanitarno-epidemiologicznej i czasowe wstrzymanie produkcji żywności do czasu przebadania wszystkich pracowników na obecność Salmonelli. Choremu podaje się przede wszystkim kroplówki, które mają na celu nie dopuszczenie do odwodnienia organizmu, a także leki, które skutecznie tępią bakterie chorobotwórcze. Niestety, po przechorowaniu można być przez kilka miesięcy lub trwale nosicielem, dlatego należy systematycznie badać się na nosicielstwo.

Źródło informacji: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/choroby-zakazne/salmonella/

Comments are closed.