Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry twarzy. Najczęściej jest obserwowana u obywateli Europy Północnej i Zachodniej oraz w Ameryce Północnej. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby w przedziale wiekowym 25-35 i 45-55.
Jakie są przyczyny tej choroby?
Przyczyny tego schorzenia są bardzo złożone. Według lekarzy nie ma jednego, konkretnego powodu występowania owej dermatozy. Jednakże, istnieją dwie dolegliwości, które w sposób bezpośredni mają wpływ na pojawienie się objawów: nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych oraz słabe, źle funkcjonujące naczynka, które pękają. Osoby, które borykają się z cerą naczynkową lub o jasnej karnacji są więc bardziej narażone na trądzik. Warto pamiętać, jak zachowują się naczynia krwionośne podczas choroby – rozszerzają się, dlatego chorzy nie powinni stosować kosmetyków, które zapewniają właśnie takie działanie.
Innymi przyczynami choroby mogą być:
- uwarunkowania genetyczne,
- zła dieta,
- problemy związane z hormonami – choroba objawia się u kobiet po okresie dojrzewania i często widoczna jest w trakcie menopauzy, a jej objawy zaostrzają się podczas miesiączek,
- choroby układu pokarmowego – np. choroba wrzodowa żołądka,
- występowanie alergii,
- nadciśnienie tętnicze,
- stres czy nałogi,
- niezdrowy tryb życia,
- zakażenie HPV,
- zakażenie mieszków włosowych,
- łojotok,
- promieniowanie UV,
- stosowanie kosmetyków zawierających sterydy,
- zbyt gwałtowna zmiana temperatur,
- nieregularne wypróżnienia,
- roztocza, nużeńce, drożdżaki,
- korzystanie z sauny.
Chorymi są zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyźni.
Trądzik różowaty – jakie objawy są dla niego charakterystyczne?
Na samym początku pojawiają się zaczerwienienia na skórze, a także pajączki – pękające naczynka krwionośne. Wspomniane zaczerwienienia stają się coraz bardziej dokuczliwe i rozległe, utrwalają się i zamieniają w place. Trądzik różowaty i jego objawy mogą być więc naprawdę uciążliwe. Pojawiają się także grudki i krostki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Znane są przypadki, w których gruczoły łojowe się rozrastają, czego wynikiem może być zmiana kształtu na przykład nosa. Obszary występowania zaczerwień to przede wszystkim policzki, nos, czoło i broda. Nie raz to także owłosiona skóra głowy, okolica za uszami, szyja, dekolt (więcej o tym przeczytasz tutaj: http://www.astmatycy.net.pl/tradzik-rozowaty-dekolcie/) lub górna część tułowia.
Wyróżnia się kilka rodzajów tej choroby:
- rumień i trwałe zaczerwienienia – rumień i obrzęk pojawia się w środkowej części twarzy,
- podrażnienie oczu – objawia się pieczeniem, kłuciem, świądem oczu, zapaleniem spojówek, brzegów powiek i nadwrażliwością na światło,
- grudkowo-krostkowa – oprócz rumienia i obrzęku pojawiają się grudki oraz krostki,
- guzowata – rumień i obrzęk twarzy, pojawiają się grudki, krosty oraz guzy, a powłoka twarzy wydaje się nierówna, często w okolicy nosa.
Natomiast według klasyfikacji National Rosacea Society wymienia się pięć odmian choroby:
- rumieniowa z teleangiektazjami
- grudkowo-krostkowa
- przerostowo-naciekowa
- oczna
- ziarniniakowa
Najbardziej niebezpieczną odmianą choroby jest rhinophyma – bardzo rzadka, najczęściej cierpią przez nią mężczyźni. Taki stan dotyczy przerostu nosa i często jest mylony z tak zwanym „nosem alkoholika”. Warto pamiętać, że takie postrzeganie chorych na trądzik jest niezwykle krzywdzące.
Należy pamiętać, że u każdego z nas choroba może przebiegać w inny sposób, dlatego warto skonsultować się z dermatologiem od razu, gdy zauważymy coś niepokojącego. Nie powinno się bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów od naszego organizmu, ponieważ trądzik różowaty i jego objawy to poważny problem. Podczas leczenia schorzenia najistotniejsza jest dieta. Należy unikać serów żółtych, wątróbki lub czekolady. Oczywiście warto dbać o zapewnienie sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych, w tym witamin, aby skóra mogła funkcjonować w poprawny sposób.
Mnie ostatnio zaskoczył fakt, że przyczyną trądziku różowatego możne być również przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy B6 i B12. Nigdy bym się nie spodziewała, że branie witamin sprzyja rozwijaniu się trądziku różowatego…
U mnie czerwone grudki i krostki zaczęły się pojawiać jakieś dwa miesiące temu. Myślę, że to jest oznaką zbyt dużego stresu, ponieważ u mnie w rodzinie nigdy nikt nie miał trądziku różowatego. Ogólnie jak tak czytam w internecie artykuły na temat trądziku różowatego to zaczynam dochodzić do wniosku, że powodem wystąpienia rumienia i zaczerwienia na twarzy może być dosłownie wszystko…
No fajnie tak sobie pomarudzić na temat trądziku różowatego i tego jak on oszpecił naszą twarz, ale może ktoś napisze jakie są sposoby leczenia trądziku różowatego?
Metody stosowane w leczeniu trądziku różowatego to :
– leczenie miejscowe ( żel / krem na trądzik różowaty ),
– leczenie ogólne ( leki, witaminy )
Należy jednak pamiętać, że trądzik różowaty jest chorobą, którą trudno wyleczyć. Przeważnie celem terapii trądzikowej jest zwalczenie objawów trądziku różowatego, a następnie dalsze zapobieganie powstawaniu następnym..
Jeśli chodzi o skuteczne dermokosmetyki usuwające objawy trądziku różowatego to szczerze mogę polecić to co mi pomogło pozbyć się czerwonego rumienia i krost na twarzy, a był to produkt Acnerose, który pozwala na 24-godzninną kurację oferując nam płyn oczyszczający, krem na dzień, krem na rano oraz pastę na noc. Takie kompleksowe działanie naprawdę jest w stanie zadziałać efektywnie i poprawić nasz komfort życiowy.