Jeśli zaobserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów, to warto skonsultować to z trychologiem lub dermatologiem, ponieważ może to być objaw łysienia. Przyczyn wypadania włosów może być wiele, a każda z nich może być spowodowania zupełnie innym czynnikiem. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości, należy udać się po pomoc do specjalisty, który w razie potrzeby dobierze indywidualne środki zaradcze.
Przyczyny wzmożonego wypadania włosów
Życie włosa dzieli się na trzy fazy, które odbywają się w następujących po sobie cyklach, Pierwsza faza nosi nazwę fazy wzrostu i dotyczy około dziewięćdziesięciu procent włosów na głowie. W tajże fazie włosy mogą trwać od dwóch do ośmiu lat, a następnie następuje faza przejściowa. Katagen trwa od dwóch do czterech tygodni, a końcową fazą jest telogen, czyli faza spoczynku. Ostatnia faza trwa najczęściej tylko cztery tygodnie. Tak więc codzienne tracenie około stu włosów, jest zjawiskiem całkowicie normalnym, wynikającym z określonego cyklu życia każdego włosa. Włosy, które nam wypadają są tymi w fazie spoczynku, kiedy to meszek włosowy sobie „odpoczywa”. Po wypadnięciu takiego włosa, na jego miejscu powinien wyrosnąć nowy i cały cykl życia się powtarza. W przypadku kiedy ilość wypadających włosów przekracza sto, można zacząć się niepokoić tym, że nasz organizm nie działa prawidłowo. Znaczna utrata włosów może oznaczać łysienie, co należy potwierdzić diagnozą trychologa. Dopiero poznanie pierwotnej przyczyny nadmiernego wypadania włosów, pozwala powziąć skuteczne kroki w kierunku przeciwdziałania powstałego problemu. W wielu przypadkach możliwa jest likwidacja przyczyny, dzięki czemu po jej wyeliminowaniu wszystko powinno powrócić do normy.
Zobacz też: Trycholog – Gabinet Gdańsk
Co może więc być przyczyną nadmiernego wypadania włosów, czyli łysienia? Do najczęstszych czynników zaliczamy czynniki fizyczne typu naciąganie włosów w wyniku choroby psychicznej, czy też w przypadku urazu termicznego. Przyczyną mogą też być leki przeciwdrgawkowe, przeciwtarczycowe lub hormony. Okazuje się, że również niektóre choroby zakaźne mogą przyczynić się do wypadania włosów.
Najczęstsza przyczyna łysienia, czyli uwarunkowania genetyczne
Okazuje się, że najczęstszą przyczyną wypadania włosów są uwarunkowania genetyczne oraz hormony. Aż prawie dziewięćdziesiąt procent przypadków wypadania włosów wiąże się z łysieniem androgenowym. Jest ono nazywane potocznie łysieniem typu męskiego. Zaczyna się od poszerzania się zakoli, a następnie łysienie dotyka centralnej części szczytowej głowy. Najdłużej włosy utrzymują się z tyłu głowy, czyli na części potylicznej oraz na bokach. Za przyczynę tego typu łysienia uważa się androgeny, czyli męskie hormony. Mieszki włosowe są atakowane, co doprowadza do ich obkurczenia. Jednak dowiedziono, że w większej mierze wypadanie włosów jest uzależnione od uwarunkowań genetycznych, ponieważ to właśnie geny decydują o wrażliwości mieszków włosowych na działanie pochodnych testosteronu, czyli na androgeny.
Naucz się radzić ze stresem
Nie od dzisiaj wiadomo, że osoby nadmiernie stresujące się, mają problemy z wypadaniem włosów. Stres sam w sobie jednak nie jest przyczyną owego schorzenia, a nasza nieumiejętność radzenia sobie z nim. Wówczas stresujące sytuacje mogą przyczynić się do spowolnienia krążenia we krwi, co przekłada się na słabe ukrwienie i niedotlenienie cebulek włosowych. Włosy zaczynają więc wypadać. Dodatkowo nadnercza produkują dużo testosteronu, który nadmiernie stymuluje wzrost włosów, co przyczynia się do osłabienia cebulek. Ciąża, menopauza, problemy z tarczycą, zaburzenia hormonalne – również mogą przyczynić się do wypadania włosów.
Czytaj także: http://medicinemag.pl/trcyholog-jak-miec-piekne-zdrowe-wlosy/