Aby pozbyć się alergii, należy poznać jej prawdziwą przyczynę, do czego służą testy alergiczne. Obecnie na rynku są dostępne różne ich rodzaje, a jednym z nich są testy alergiczne prowokacyjne.
Testy alergiczne prowokacyjne
Celem testów ekspozycyjnych, czyli prowokacyjnych, jest wywołanie podejrzanym alergenem objawów chorobowych ze strony danego narządu. Można to zrobić przez nakroplenie roztworu wyciągu alergenu na śluzówkę nosa, dospojówkowo, poprzez podanie go inhalacyjnie do oskrzeli lub w trakcie gastroskopii do żołądka. Najczęstszymi formami prowokacji konkretnym alergenem jest prowokacja donosowa, dooskrzelowa, dospojówkowa i pokarmowa po diecie eliminacyjnej.
Testy prowokacyjne
Testy donosowe wykonywane są za pomocą zawiesiny wybranego alergenu o odpowiednim stężeniu na małżowinę nosową dolną przewodu nosowego. Należy przestrzegać zasady przechylenia głowy pacjenta do przodu i oddychania przez usta, aby uniknąć zaaspirowania wyciągu alergenu do dolnych dróg oddechowych. Stopień uczulenia ocenia się na podstawie reakcji błony śluzowej nosa na podane substancje.
Dochodzi wówczas do zmniejszenia się przepływu powietrza przez nos, co można zmierzyć za pomocą rynomanometru. Testy donosowe są przydatne w diagnostyce na alergeny wziewne i w alergii zawodowej.
Do testów prowokacyjnych spojówek stosuje się wyciągi alergenowe o wrastającym poziomie stężenia. Zakrapla się nimi worek spojówkowy jednego oka, a rozcieńczalnikiem drugie oko. O prawdopodobieństwie alergii świadczy zaczerwienienie i świąd.
Natomiast testy dooskrzelowe wziewne polegają na wdychaniu konkretnych stężeń danego alergenu w postaci aerozolu. Za pomocą badania spirometrycznego obserwuje się reakcje ze strony drzewa oskrzelowego. Można dzięki temu uzyskać informacje na temat reaktywności dolnych dróg oddechowych na alergen zastosowany w prowokacji oraz ocenę nieswoistej nadreaktywności oskrzeli w teście prowokacji histaminą czy też zimnym powietrzem. Jest to metoda wykonywana tylko w warunkach szpitalnych i wymaga dłużej obserwacji.
Jeśli chodzi o prowokacje pokarmową, to jest ona stosowana w przypadku alergii pokarmowej. Pierwszym krokiem jest odstawienie pokarmów podejrzanych o wywołanie objawów chorobowych, czyli wprowadzenie diety eliminacyjnej wykluczającej konkretne produkty żywnościowe na czas wykrycia pokarmów uczulających. Następnie przystępuje się do ich stopniowego podawania, co jest właśnie prowokowaniem, po czym obserwuje się reakcję pacjenta na dany produkt.
Źródła:
Pingback: Na czym polega mikrodermabrazja? » Portal medyczny MedicineMAG
Pingback: Mezoterapia Istota zabiegu - PoradnikZdrowia.net