Usuwanie blizn

Przyczyny powstawania blizn patologicznych nadal są nieznane. Właśnie dlatego dermatolodzy skupiają się na niwelowaniu skutków tego rodzaju zmian skórnych. Wiadomo na pewno, że blizny tego rodzaju powstają na skutek uszkodzenia tkanki skórnej, w wyniku uszkodzeń mechanicznych, ale też poparzeń czy szczepień.

Jakie są blizny patologiczne?

Wyróżnia się przede wszystkim trzy rodzaje blizn patologicznych. To blizny przerostowe, które powstają w miejscu uszkodzenia tkanki skórnej, blizny zanikowe, które są efektem stanów zapalnych skóry oraz keloidy, które mają tendencję do powstawania poza uszkodzonym obszarem.

Sprawdź także:  Koktajl dla cery suchej

Wszystkie rodzaje blizn patologicznych są nieestetyczne a co więcej, mają tendencję do nawrotów. Właśnie dlatego konieczna jest profesjonalna interwencja dermatologów, którzy najczęściej wybierają kurację łączoną, czyli zalecają stosowanie kilku metod niwelowania blizn jednocześnie.

Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy”

podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Dlaczego warto usuwać blizny?

Blizny patologiczne powstają zawsze na skórze podatnej na podrażnienia. Te są najczęściej nieosłonięte – to twarz, ramiona, barki czy płatki uszu. Pamiętajmy, że proces powstawania blizny trwa średnio pół roku. Początkowo jest ona czerwona, później staje się nawet jaśniejsza aniżeli zdrowa tkanka skórna.

Co więcej, blizna jest wyraźnie gładsza od pozostałych partii naskórka – zachodzi w niej nawet 20-krotnie większa synteza kolagenu oraz kwasu hialuronowego aniżeli w zdrowej skórze. Bardzo często blizna jest też wypukła a więc naraża na kolejne uszkodzenia mechaniczne. Blizny są zawsze nieestetyczne, powodują duży dyskomfort psychiczny pacjenta.

Ale to nie wszystko, okazuje się, że blizny mogą być też prawdziwą udręką biorąc pod uwagę aspekt fizyczny. Blizny „ciągną”, bolą, swędzą i szczypią, bardzo często uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Ludzie z speczącymi bliznami często cierpią na samotność.

Jak usuwać blizny?

Istnieje wiele skutecznych metod usuwania blizn jednak tylko stosowanie kilku naraz zminimalizuje ryzyko nawrotów z 80% do nawet 20%.

Najczęściej pacjent korzysta z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – to krioterapia czy laseroterapia. Obowiązkowa jest też farmakoterapia miejscowa, czyli smarowanie blizny maścią czy kremem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Bardzo często lekarze zalecają też preparaty silikonowe, terapię uciskową czy radioterapię. Tak często wykonywane niegdyś zabiegi chirurgiczne są dzisiaj stosowane jedynie w skrajnych przypadkach, kiedy blizna obejmuje dużą powierzchnię partii ciała bądź jest osadzona głęboko.

 Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://portaldermatologiczny.pl/

Comments are closed.