Kaszel oraz powiązane z nim choroby

Wielu z nas z pewnością nigdy dłużej nie zastanawiało się nad tym czym jest kaszel oraz kiedy- oprócz rzecz jasna przeziębienia- mamy z nim do czynienia. W tym artykule znajdzie się garść informacji, które pozwolą zrozumieć naturę oraz niezwykle ważną dla organizmu rolę kaszlu.

Na początek należy odpowiedzieć na pytanie: co to jest kaszel?

Otóż jest to naturalna reakcja organizmu na czynnik podrażniający receptory kaszlowe, czyli umiejscowione w krtani, tchawicy, oskrzelach i opłucnej struktury będące częściami systemu obronnego, które pomagają w usunięciu z dróg oddechowych niepożądanego ciała obcego.

Kaszel połączony z odkrztuszaniem flegmy nazywamy kaszlem mokrym. Każdy z nas zna nieprzyjemne uczucie zalegania wydzieliny w drogach oddechowych podczas przeziębienia, które staramy się zwalczyć lekami ułatwiającymi odkrztuszanie. Do najpopularniejszych leków wykrztuśnych należą syropy Flegamina oraz preparaty z ambroksolem zmniejszającym lepkość śluzu, tym samym ułatwiając jego usuwanie z organizmu. Warto pamiętać, że kluczowe do efektywnego działania leku jest dobranie go odpowiednio do wieku oraz ścisłe trzymanie się zaleceń jego stosowania.

 

Należy również wiedzieć, że kaszel towarzyszy zapaleniu krtani, oskrzeli oraz zakażeniu bakteriami, w przypadku którego niezbędne jest zastosowanie kuracji antybiotykowej. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że kaszel połączony z krwiopluciem może być objawem raka płuc lub gruźlicy. Uważnym trzeba być w przypadku infekcji początkowo przypominającej grypę- może się bowiem okazać, że ma się do czynienia z zapaleniem płuc szczególnie groźnym u dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Wyjątkową ostrożność muszą zachować osoby palące, u których kaszel jest naturalną reakcją na dym papierosowy, jednak może być również objawem raka płuc, dlatego nie można go lekceważyć.

Sprawdź: Jak rzucić palenie ?

Kaszel alergiczny jest rodzajem kaszlu suchego, długotrwałego oraz zazwyczaj napadowego. Nasilenie kaszlu następuje, gdy zmienia się temperatura otoczenia, na przykład przy wychodzeniu z ciepłego domu na zimne powietrze. Kaszlu alergicznego nie należy mylić z tym wywoływanym infekcją, który jest suchy jedynie na początku, po kilku dniach zaś zmienia się w mokry, a jego trwanie nie przekracza dziesięciu dni.

Istnieje bardzo wiele rodzajów kaszlu i każdy ma inną przyczynę. Leczenie domowymi sposobami nie wystarczy, gdy mamy do czynienia z kaszlem długotrwałym, dlatego gdy nas dotyka nie należy wahać się przed udaniem się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny kaszlu.

Sprawdź także: http://epoznan.pl/blogi-blog-976

Comments are closed.