Co to jest łupież pstry?

Swędzące skóra może być jednym z objawów, które z pewnością będą powodować dyskomfort. Łupież pstry to choroba dermatologiczna spowodowana przez grzyby Melassezia globosa i Melassezia furfur, występujące naturalnie na ludzkiej skórze.

Ich nadmierne rozmnożenie jest powodem tego nieprzyjemnego schorzenia, które uprzykrza rok rocznie życie wielu osobom nie mogącym wtedy cieszyć się w pełnie z uroków słonecznej pogody, broniacym panie przed pokazaniem swojego pięknego dekoltu oraz czasem zmuszającym do zaszycia się we własnym mieszkaniu w obawie przed brakiem zrozumienia ze strony najbliższych przyjaciół i współpracowników. Łupież pstry może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak na przykład osłabienie po chorobowe oraz stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych. Także leki sterydowe mogą powodować tą nieprzyjemna chorobę, która często atakuje w okresie dojrzewanie i jest też wynikiem nadmiernej potliwości w tym oraz innych okresach życia.

zobacz również: http://portaldermatologiczny.pl

Objawy, które zmuszają do unikania słońca.

Unikanie promieni słonecznych na pewno nie pomoże. Pojawiające się różowe lub ciemno beżowe plamki na ciele moją najczęściej jasne krawędzie. Często nawet doskonała higiena osobista nie może zapobiec namnożeniu się tych grzybów, które powodują także świąd i łuszczenie skóry. W okresach większego natężenia promieni słonecznych plamki nie ulegają zabarwieniu i pozostają jasne, dlatego też łupież ten nosi nazwę „pstrego”. Namnożenie się plamek na ciele może spowodować ich zlanie się w całość i być przyczyną mozaikowych plam. Łupież pstry najczęściej występuje w okolicach klatki piersiowej, ale inne miejsca także mogą zostać zaatakowane. Należą do nich kark, plecy, szyja i pachwiny. W najgorszym wypadku grzyb mnoży się także na skórze twarzy co może znacznie zmniejszyć radość z życia i chęć do nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Niestety nie ma leku, który działałby profilaktycznie dlatego najważniejszym pozostaje dbałość o higienę osobistą szczególnie w przypadkach, gdy uprawia się aktywnie sport i jest się narażonym na nadmierną potliwość w tych okresach.

Leczenie łupieżu pstrego

Sposobów leczenia jest wiele, jednak jednymi z najskuteczniejszych leków pielęgnacyjnych polecanych przez chorych są dermokosmetyki. Są to jedne z najlepszych produktów farmaceutyczno-kosmetycznych, które nie tylko dbają o skórę, ale także ją leczą. Pierwszym jednak krokiem powinno być pozbycie się wszelkich, mocno nawilżających kremów ze swojej kosmetyczki i zastąpienie ich mniej tłustymi produktami, które równie dobrze nawilżają, ale nie zatykają porów skórnych. Spośród dermokosmetyków polecić na pewno można produkty z półki Pityver, które to doskonale leczą łupież pstry. Szampon do włosów, emulsja do ciała i płyn do wcierania tej firmy nie zawierają sterydów i są łatwo dostępne zarówno w sieci internetowej jak i w aptekach.

Czytaj więcej: Jak wygląda leczenie łupieżu pstrego.

Łupież pstry to trudny przeciwnik. najważniejszą czynnością, jaką można wykonać gdy na ciele pojawią się plamki to udanie się do dermatologa, który swoim fachowym wsparciem może wiele zaradzić.

Comments are closed.